Prirodna kozmetika nam može pomoći da se osjećamo dobro na više načina. Prirodna biljna ulja i prirodne aromatične supstance prijaju kako koži, tako i čulima. Mnogo su složenija od vještačkih ulja ili sintetičkih mirisa. Međutim, postoji dodatni benefit: korištenjem prirodnih proizvoda za njegu kože, potrošači čine nešto dobro za prirodu.
Prirodna kozmetika se temelji na visokokvalitetnim aktivnim sastojcima koji istovremeno štite okoliš.
U prirodnu se kozmetiku ne dodaju konzervansi, ona se izrađuje prema potrebama i tipu vaše kože. Stoga je trebate držati na hladnom mjestu kako se ne bi pokvarila.
Ljekovito bilje, biljna i eterična ulja koriste se za njegu tijela i kože od davnina. Moderna se aromakozmetika razvija tek posljednjih pola stoljeća zaslugom francuskih aromaterapeuta. Prednost prirodne kozmetike je što se u izradi pripravaka koriste prirodni materijali koje koža prepoznaje i ugrađuje ih u svoje stanice.
Prednosti
Očite su prednosti prirodne kozmetike:
1. Ne sadrži sintetička bojila, jer ona su vrlo otrovna i sumnja sa da uzrokuju rak;
2. Ne sadrži sintetičke parfeme, jer mogu uzrokovati ozbiljne posljedice poput alergijskih reakcija, glavobolje i sl.;
3. Ne sadrži parafinska ulja. Ona se dobivaju iz nafte i na koži stvaraju uljni film koji nepovoljno utječe na ravnotežu vlage i sprječavaju disanje kože;
4. Proizvođači prirodne kozmetike ne upotrebljavaju sintetske konzervanse – kao što je formaldehid, a što može iritirati sluznicu;
5. Parabeni utječu na ravnotežu hormona i – koriste se u dezodoransima – za koje se sumnja da potiču rak dojke. Stoga se ne koriste u prirodnoj kozmetici;
6. Ne sadrži PEG (polietilen glikol) koji se dobiva iz naftnih derivata i uzrokuje različite kožne reakcije. Povećava prodiranje tvari u kožu i time omogućuje ulazak štetnih tvari u kožu i tijelo;
7. Zabranjena je upotreba sirovina dobivenih iz uginulih životinja;
8. Prirodna kozmetika se proizvodi bez ispitivanja na životinjama;
9. Prirodna kozmetika dolazi u ekološki prihvatljivoj ambalaži;
10. Proizvođači prirodne kozmetike dobrovoljno se oslanjaju na očuvanja prirodnih resursa.
Kako se prebaciti na prirodnu kozmetiku?
Ako odaberete prirodnu kozmetiku ne morate zamijeniti svu kozmetiku i proizvode za njegu preko noći. Međutim, važno je da ako započnete, na primjer, s kosom trebate promijeniti sve proizvode za kosu – šampon, regenerator, masku za kosu i proizvode za oblikovanje. Uz postepenu zamjenu proizvoda za svaki dio tijela, olakšavate svoj prijelaz na prirodnu kozmetiku.
Kako tijelo reagira?
Koži je potrebno oko četiri sedmice da se potpuno obnovi. Tokom tog vremena mogu se pojaviti sitni prištići ili crvenilo, ali nema potrebe za brigom. Nakon otprilike mjesec dana, svi bi problemi trebali nestati. Korištenjem prirodnih gelova za tuširanje ili krema za tijelo u početku ćete imati osjećaj da koža ne dobiva dovoljno vlage. Uzrok je činjenica da se prirodni sastojci brzo apsorbiraju u kožu pa manja količina proizvoda ostaje na vanjskom sloju kože.
Za kosu je potrebno duže prijelazno razdoblje. Budući da se u prirodnoj kozmetici ne koriste silikoni, kosa u početku može djelovati vrlo suho. Često je potrebno nekoliko mjeseci da silikonski film nestane s kose. Također, može se dogoditi da se kosa nakon promjene kozmetike brže regenerira. Kada se lojne žlijezde naviknu na blage sastojke, prirodno mašćenje kose i kože vlasišta vraća se u normalu. Sjaj isto može privremeno nestati, no ako kosu njegujete prirodnim uljima za kosu ona će uskoro opet zasjati.
Kako prepoznati prirodne kozmetičke proizvode?
Riječ “prirodna kozmetika” nije jasno definirana ni zakonski zaštićena. Čak su i proizvodi koji sadrže samo nagovještaj prirodnosti često ukrašeni izrazima “organsko” ili “prirodno”. Ako želite biti sigurni da je proizvod prirodan, orijentirajte se na certificirane oznake za prirodnu kozmetiku. Pregledavanje sastojaka također nudi informacije: silikoni, parafini, proizvodi od naftnih i mineralnih ulja ili sintetički konzervansi nemaju šta raditi u prirodnim kozmetičkim proizvodima.