Ako ste fanatik ljepote poput nas, vjerovatno ste primijetili da se tokom posljednjih nekoliko godina jedan sastojak za njegu kože izdigao iznad ostalih, a to je ulje šipka. Ovaj višestruki “must-have” je dermatološki odobren za borbu protiv akni i upala. Dakle, o čemu se uopće radi? U nastavku saznajte 10 prednosti ulja šipka i zašto ovo ulje treba postati dio svakodnevne rutine u njezi kože.
Prvo, šta je ulje ploda divlje ruže, odnosno šipka?
Ne treba ga se brkati sa ružinom vodicom, koja se dobija iz latica ruže, ulje ploda divlje ruže (poznato i kao ulje sjemenki šipka) se dobiva iz stvarnog ploda biljke ruže. Reputacija ulja datira još iz davnih vremena kada su ga Egipćani, Maje i Indijanci koristili zbog njegovih ljekovitih svojstava. Ulje šipka prepuno je antioksidansa, vitamina A, C i E, kao i masnih kiselina koje pomažu u obnavljanju i podmlađivanju kože, između ostalog. Sadrži i fenole za koje se pokazalo da imaju antivirusna, antibakterijska i antifungalna svojstva.
Ulje šipka se često koristi kao nosivo ulje za eterična ulja koja su previše intenzivna da bi se direktno nanijela na kožu.
Nastavite čitati kako biste saznali više o tome kako ulje šipka može biti od koristi vašoj koži i kako ga dodati u rutinu njege kože.
1. Hidrira
Održavati kožu hidratiziranom, ali ne i masnom može biti izuzetno teško. Ulje šipka dobro radi svoj posao upravo jer sadrži mnoštvo minerala i esencijalnih masnih kiselina kao što su linolna i linolenska kiselina, koje zadržavaju vodu u ćelijama kože, tako da vaša koža ostaje gipka i puna. Masne kiseline pomažu u održavanju ćelijskih zidova čvrstim, tako da ne gube vodu. Koža ga lako upija, što omogućava njegovim antioksidansima da putuju duboko u slojeve kože.
2. Vlaži kožu
Ulje šipka je suho ili nemasno ulje. To ga čini odličnim prirodnim hidratantnim sredstvom za sve tipove kože. Gore navedene masne kiseline koje se nalaze u ulju šipka, daju mu nemasnu teksturu koja se lako upija u kožu i naglašava njezin prirodan sjaj.
3. Ujednačava ton kože
Za one koji imaju mrlje, ožiljke od akni ili pate od hiperpigmentacije, ulje šipka može biti savršen dodatak vašem režimu kože. Bogato vitaminom C – sastojkom za posvjetljivanje i snažnim antioksidansom – pokazalo se da ujednačava ton kože. Prirodni piling s uljem šipka ukolint će suhoću, a ostaviti vam blistavu i živahnu kožu. Vitamin A, ili retinol, u ulju šipka podstaknut će obnavljanje ćelija kože.
4. Pomaže u jačanju formiranja kolagena
Kolagen je gradivni element kože, neophodan za elastičnost i čvrstoću kože. Naše tijelo prirodno proizvodi manje kolagena kako starimo. Ulje šipka je bogato vitaminom A koji je neophodan za proizvodnju kolagena. Također je dokazano da šipak inhibira stvaranje MMP-1, enzima koji razgrađuje kolagen u tijelu.
5. Pomaže u zaštiti od oštećenja od sunca
Da budemo jasni, mi smo ludi za ljetnim sunčanim danim. Međutim, oštećenja od sunca na kraju uzimaju danak na našoj koži. Opet, zbog svog obilja antioksidansa poput vitamina A, C i E (za koje je dokazano da smanjuju oštećenja od sunca), ulje šipka je odličan sastojak za uparivanje s vašom uobičajenom kremom za sunčanje.
6. Ima anti-age efekat
Uz visoku koncentraciju vitamina A, ulje šipka prirodno zateže vašu kožu, što vremenom smanjuje pojavu finih linija i bora.
7. Bori se protiv akni
Ulje šipka sadrži vitamin A (retinoidi), koji je moćni sastojak poznat po svojoj sposobnosti da obavlja mnoštvo zadataka, uključujući borbu protiv akni.
8. Pomaže u smanjenju ožiljaka
Ulje šipka bogato je esencijalnim masnim kiselinama i antioksidansima koji su sastavni dio regeneracije tkiva i stanica u koži. Nije ni čudo što se ulje dugo koristilo kao lijek za zacjeljivanje rana, kao i za smanjenje ožiljaka i finih bora. Studije iz 2015. godine pokazuju da su učesnici s ožiljcima nakon operacije tretirali mjesto reza dva puta dnevno uljem od šipka. Nakon 12 sedmica korištenja, grupa koja je koristila ulje šipka doživjela je značajna poboljšanja u boji ožiljaka i upale u poređenju sa grupom koja nije primjenjivala isti tretman.
9. Ublažuje strije
Opet, zbog visoke koncentracije vitamina i antioksidansa, vjeruje se da ulje šipka podržava teksturu kože i potiče obnavljanje stanica. Zapravo, studija iz 2013. pokazala je da hidratantna krema koja sadrži ulje šipka smanjuje jačinu postojećih strija kod trudnica. Studija je takođe zaključila da je sastojak bio efikasan u sprečavanju stvaranja novih strija.
10. Savršeno bazno (nosivo) ulje
Za one koji često koriste eterična ulja, njihovo direktno nanošenje na kožu može uzrokovati neželjena oštećenja i iritaciju. Umjesto toga, pomiješajte nekoliko kapi željenog eteričnog ulja s malo ulja šipka kako biste uravnotežili snagu eteričnog ulja prije nanošenja.
Kako mogu koristiti ulje šipka u svojoj rutini njege kože?
Iako se često prodaje u čistom obliku za direktnu primjenu na kožu, ulje šipka se također može naći u brojnim proizvodima – od hidratantnih krema do seruma. Najbolja opcija je da shvatite šta vašoj koži treba, a zatim napravite svoj odabir u skladu s tim. Napomena: Kao i sa svakim drugim proizvodom, uvijek je najbolje biti oprezan i testirati ga na malom dijelu kože (tj. iza ušiju) prije nego što ga nanesete na cijelo lice.
Nakon što uradite patch test, možete nanositi ulje šipka do dva puta dnevno. Ulje se može koristiti samostalno ili možete dodati nekoliko kapi u drugo bazno ulje ili vašu omiljenu hidratantnu kremu. Kako biste produžili rok trajanja, čuvajte ulje na hladnom i tamnom mjestu. Možete ga čuvati i u svom frižideru. Iako je nešto skuplje, preporučuje se hladno cijeđeno, a idealno bi bilo organsko ulje šipka za čistoću i najbolje rezultate.
U nastavku jedna jednostavna formulacija za njegu suhe kože.
Formulacija: Hranjiva krema za suhu kožu
Uljna faza:
- Olivoil-avenate 10 g
- Shea puter 5 g
- Ulje ploda divlje ruže hladno cijeđeno 10 g
- Ulje pšeničnih klica 10 g
- Eterično ulje geranija 0,3g
Vodena faza:
- Glicerol biljni 2 g
- Aloe vera gel 10:1 13 g
- Unitamuron H22 3 g
- Hidrolat ruže 10 g
- Geogard 221 0,5 g
- Destilovana voda 36,20 g
U jednu čašu odvagajte sve sastojke uljne faze osim et.ulja geranija (dodaje se na samom kraju). U drugu čašu odvagajte sastojke vodene faze, osim Unitamuron H22 i Geogard 221 (dodaje se na samom kraju). Obje čaše sa sastojcima i vodene i uljne faze istovremeno stavljamo u vodeno kupatilo. Nivo vode u u vodenom kupatilu mora prelaziti nivo sastojaka u čašama. Sadržaji se miješaju kontinuirano odvojenim kašikama ili štapićima, do trenutka kada je uljna faza ujednačena. Obje čaše vadimo istovremeno iz vodene kupelji, brišemo ubrusom ili krpom vanjski dio čaša kako voda ne bi kontamirala sadržaj prilikom daljnjeg rada.
Moramo biti brzi i napraviti sve prije nego se sadržaj u čašama ohladi. Lijevamo isključivo vodenu fazu u uljnu, vrlo polako, gotovo u kapima, miješajući brzo kašikom koliko je moguće. Kada smo vodenu fazu dodali uljnoj, prelazimo na miješanje mikserom. Mikserom prelazimo kroz cijelu smjesu dok ne vidimo da smo dobili ujednačenu emulziju. Tada dodajemo termolabilne sirovine: et. ulje geranija, Unitamuron H22 i Geogard 221. (ove sastojke možete odvagati u fazi pripreme, i samo dodati u gotovu kremu u fazi hlađenja, kako ne biste riskirali da se krema ohladi toliko da se ne može ništa više umiješati.
Prije nego se krema potpuno ohladi, lijevajte ju u željene kozmetičke kutije.
Uživajte u kremi koja će vašaj koži pružiti potrebnu hidrataciju, i nahraniti ju. Unitamuron H22 će oponašati hijalurosnku kiselinu dodajuću ovoj kremi izuzetan anti-age efekat uz sve vitamine koje pruža ulje ploda divlje ruže!